Ekonomi

Aksa Enerji’nin Antalya’daki doğal gaz çevrim santrali, 100 bin saat çalışan ilk özel elektrik santrali oldu.

Aksa Enerji’nin Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, 100.000 saat işletme süresine ulaşan ilk özel lisanslı elektrik santrali oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 900 megavat kurulu güce sahip olan santral 2008 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, Türkiye’nin 100 bin saat işletme süresine ulaşan ilk özel lisanslı elektrik santrali oldu.

İkinci 100.000 saatlik elektrik üretim faaliyetlerine hazırlık kapsamında 16 milyon Euro’luk kapsamlı ömür uzatma ve modernizasyon çalışmaları tamamlanmış olup, elde edilen verimlilik optimizasyonu sayesinde doğal gaz çevrim santrali, yaklaşık 1,5 milyon Euro’luk doğalgaz tüketimine eşdeğer tasarruf sağlayacaktır. Yılda 5 milyon hane elektrik üretmektedir.

Açıklamada görüşlerine büyük önem verilen Aksa Power Yönetim Kurulu Lideri ve Kıdemli Müdürü Cemil İlgi, modernizasyon çalışmalarıyla santralin elektrik üretim verimliliğinin artırıldığını ve karbon ayak izinin düşürüldüğünü belirterek, Uzman teknik kadromuzun desteğiyle gerçekleştirdiğimiz verimlilik odaklı ömür uzatma ve modernizasyon çalışmalarımız sayesinde yıllık elektrik üretimimizi artırabiliyoruz. yaklaşık 5 milyon hane. Bu kapsamlı çalışmanın Aksa Enerji için olduğu kadar Türkiye enerji sektörü için de büyük bir tecrübe kaynağı olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu