Haber

Avrupa Birliği’nin şimdiye kadarki en büyük arama kurtarma operasyonu

Avrupa Birliği’nin Sivil Savunma Mekanizması aracılığıyla bugüne kadarki en büyük arama kurtarma operasyonunu Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatısında gerçekleştirdiği belirtildi. Çoğunluğu Türkiye’de olmak üzere 20 Avrupa Birliği ülkesinden bin 485 kurtarıcının 100 arama kurtarma köpeğiyle sahada olduğu vurgulandı.

AB Komisyonu’ndan dün yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Sivil Koruma Mekanizması’nın devreye girdiği ve bu mekanizma üzerinden AB’nin bugüne kadarki en büyük arama kurtarma operasyonunun gerçekleştirildiğinin altı çizildi. AB’nin ‘ek olarak’ insani yardım için hazırlık yaptığı da belirtilirken, şimdiye kadar gönderilen mürettebat ve insani yardıma ek olarak Almanya, Litvanya ve Slovenya’nın battaniye, çadır ve ısıtıcı sağlayacağı kaydedildi.

AB Komisyonu’na bağlı Sivil Koruma ve İnsani Yardım kuruluşu, Türkiye’de bölgelerdeki AB yardım çalışmalarının haritasını paylaşarak, AB gruplarının Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana ve Hatay’da uyum merkezlerinin bulunduğunu kaydetti. Dün itibarıyla çoğunluğu Türkiye’de olmak üzere 20 Avrupa Birliği ülkesinden bin 485 kurtarıcının 100 arama kurtarma köpeğiyle bölgede bulunduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu