Haber

Putin Finlandiya sınırına yakın Murmansk yolunda: Arktik bölge stratejik öneme sahip

Rusya’nın kuzeybatı ucunda bulunan Norveç sınırına 108 km, Finlandiya sınırına 182 km mesafede bulunan Murmansk kentine giden Putin, Arktik şehirler ve kapalı idari bölgelerin geliştirilmesi konulu toplantıya katıldı.

Arktik bölgesinin savunma konuları ve kaynakları açısından çok önemli olduğunu belirten Putin, şöyle konuştu: “Kuzey Kutbu’nda yerleşim yerleri geliştirme misyonu büyük askeri değere sahip. Burada birçok savunma ve güvenlik çıkarımız var, bu nedenle insanlar insani koşullarda yaşamalı.”söz konusu.

Putin, Arktik bölgesinde hızlı çözüm bulunması gereken sorunların biriktiğine dikkat çekti. “Özellikle altyapı aşınması sorunu büyük şehirlerde bile yüzde 70’lere varan aşınma var. Bazı ücra köylerde ve kapalı idari bölgelerde bu sorun çok daha şiddetli hissediliyor.”ifadeleri kullandı.

Putin bu kapsamda hükümete bir dizi talimat verdi. Rus liderin talimatına göre Kuzey Kutbu bölgesinde askeri birliklerin bulunduğu yerlerde altyapının geliştirilmesine yönelik faaliyet planının uzlaşı süreci 1 Eylül’e kadar tamamlanacak. Kuzey Kutbu’nda geliştirilmesi gerekecek şehirlerin bir listesi hazırlanacak. Gelecek yıl Arktik şehirlerinin gelişimi için kapsamlı planlar onaylanacak ve 2025’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Kuzey Kutup Dairesi içindeki en büyük yerleşim yeri olan Murmansk, Rusya’nın nükleer buzkıran filosuna ev sahipliği yapıyor. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’un siparişi ile Proje 22220 kapsamında üretilen ‘Arktika’ buzkıran, dünyanın en büyük ve en güçlü buzkıran olarak Ekim 2020’de Murmansk’ta filoya dahil edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu