Haber

Uluslararası Türk Akademisi 6. Bilim Kurulu Toplantısı Kırgızistan’da Gerçekleştirildi

Uluslararası Türk Akademisi 6. Bilimsel Komite Toplantısı Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı konutunda gerçekleştirildi.

Başkent Bişkek’teki toplantıya Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Kanibek Imanaliyev, Azerbaycan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı İdris İsayev, Kazakistan Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı Bilim Kurulu Başkanı Darhan Ahmed katıldı. -Zaki, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihad Demirli, Macaristan’ın Bişkek Büyükelçisi Sandor Dorogi ve Uluslararası Türk Akademisi Lideri Şahin Mustafayev katıldı.

Mustafayev, 2022 yılında yapılan çalışmalara ilişkin rapor sunarak, 2023 proje planı hakkında bilgi verdi.

Bilim Kurulu’nun dönem başkanlığı Kazakistan’dan Kırgızistan’a geçerken bir sonraki toplantının Azerbaycan’da yapılmasına karar verildi.

Toplantı sonunda “Türk dünyasının tarihi ve kültürel mirasının araştırılması”, “Modern dönemde Türk kimliğinin oluşumu”, “Eski çağlardan günümüze Türk dilleri” ve Türkiye Akademisi’nin temel bilimsel yönergeleri arasında yer alan “Türk Dünyasında Ekonomik İşbirliği ve Bütünleşme” protokolü imzalandı.

Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı İmanaliayev, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türk medeniyeti” kavramının Türk dünyasında yeniden canlandırılması için çalışacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu