Haber

Adana’daki depremde yıkılan binaların karot numuneleri ‘dayanıklılık testinden’ geçemedi

Adana’da Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde yıkılan 11 binadan inşaat uzmanları tarafından alınan karotlar, depreme dayanıklılık testinden geçemedi.

Mete, Sami Beyefendi, Ekim, Alpargün, Belük, Sinem, Meblağ Yapı, Zeray, İhsan Bayram, Özgür ve Kubilay apartmanları yıkıldı.

Çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği ve yaralandığı yıkımların ardından başlatılan çalışmalarda, kolon betonundan alınan karotlar incelenmek üzere bina ve zemin kontrol laboratuvarına gönderildi. Laboratuvarda yapılan çalışmalar sonucunda 11 binadan alınan numuneler depreme dayanıklılık testinden geçemedi.

Ayrıca çöken binaların enkazından uzmanlar tarafından sondaj tekniği ile alınan numunelerle zemin etüdü testi yapılacak. Süreçlerin ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı hukuki sorumluların belirlenmesi için çalışma yapacak. Çalışmalarda elde edilen bilgi ve bulgular rapor hazırlanması için bilirkişiye gönderilecektir.

Öte yandan Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Beyin sarsıntısı Soruşturma Bürosu, kentte yıkılan binalardaki üretim kusurlarına ilişkin soruşturmayı titizlikle yürütüyor.

Enkaz alanlarından taşınan molozların ortasından değerli ve kişisel eşyaların ayrıştırılmasına yönelik işlemler de yine Cumhuriyet savcısının gözetiminde.

Soruşturma kapsamında 13 kişi tutuklandı.

Adana’da yıkılan binalarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 13 Şubat’ta 1, 14 Şubat’ta 5, 16 Şubat’ta 6 ve 17 Şubat’ta 1 olmak üzere 13 şüpheli tutuklandı.

haber-cal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu